I valet och kvalet…
Du tror säkert att allting håller på att falla samman här hemma – och det gör du rätt i…
Senaste dödsdomen har nu utdelats rörande min trogna gamla biltemacykel, och jag sitter nu och försöker välja en bra ersättare, och idag eller i morgon ska den införskaffas.
Med anledning av kommande träning inför Vätternrundan 2013 – och Sverigeturen 2014 (Falkenberg – Treriksröset – Smygehuk – Falkenberg) står jag nu och väger mellan två alternativ:
◊ Stadscykel
◊ MTB
Båda väger lika mycket och kostar lika mycket. Om vi däremot väger stadscykeln mot MTB’n så är den första fullt utrustad med pakethållare, stänkskärmar och belysning – medan MTB’n helt saknar sånt.
Visst kan det vara smidigt att slippa köpa till nödvändiga prylar, men samtidigt kan jag inte bortse från att jag saknar det där härliga susandet från dubbarna som däcken ger ifrån sig när man rullar fram längs asfalten.
Löjligt kan tyckas, men är man uppväxt på en sadel så förstår man säkert vad jag menar…
För att nu få lite extra hjälp på vägen kommer jag att be Er alla, via en rådgivande omröstning, visa vad Ni tycker att jag ska välja!
Tack för er hjälp!
Cyklar du mest på landsväg eller i skogen?
Junitjej
2012 09 10 || 06:03
Oj, kan inget om cyklar…
Tack…..
Kram Maria
maria
2012 09 10 || 07:39
en mtb skulle nog passa bra =)
när ja va inne på min tfn tidigare sa den att ja redan röstat??? hmm..
sussi
2012 09 10 || 15:23
Tror stadscykeln rullar lättare, så jag satsar på den!
Olof Sköld
2012 09 10 || 15:58
Ja du….Jag hade nog valt stadscykeln…Mer praktisk med alla tillbehör som redan är på plats och dessutom lär du bli djävligt skitig på ryggen när du cyklar på den andra och så får du en himla massa jobb om du ska ”pimpa” den med alla nödvändiga tillbehör så min röst lägger jag på………………..STADSCYKELN!
Anne
2012 09 10 || 17:32
oj duktig du är som ska köra de loppen!
chris
2012 09 10 || 19:03
Slår ett slag för stadscykeln jag… den ser ”bekvämast” ut… fast jag gillar ju inte att cykla så min röst kanske inte är tillförlitlig 😉
Vad var den gamla för nåt?
Sara
2012 09 10 || 19:45
Nix pix inga strumpor här haha
kaffehörnan
2012 09 10 || 22:48
MTB! Punkt
Sazza
2012 09 14 || 12:47