Wilja fyller tre år!

Inga kommentarer

Wilja fyller tre år

Wilja fyller tre år, och det är naturligtvis något man måste fira! Tjejerna gjorde varsin leverpastejtårta, något som naturligtvis alltid är uppskattat av hundarna.

Att få dem att sitta still och vänta på sitt ”varsågod” var därför inte riktigt lika enkelt. Man kan tycka att bilden blev något rörig, men den kommer ändå att vara ett fantastiskt fint minne i framtiden.

Wilja har gått från ett litet knyte till en fantastiskt trevlig schäfertik!

Hon må trampa mig på nerverna på daglig basis, men dagarna vore så tråkiga om hon inte testade husses tålamod. Att hon sen är fantastiskt fin mot bonusdöttrarna är ett plus som överväger allt annat.

Innan allt detta så fick vi tvåbenta bekänna färg när vi begav oss ut på en promenad kring Ljungsjön i det soliga vädret. En runda som ganska exakt blev 4 km, även om det kändes längre med allt som gick upp och ner, hit och dit. Oavsett så var det en väldigt trevlig promenad.

Väl hemma från detta så påbörjades matlagningen, och därefter hade vi en skyttetävling med luftpistolen. Dessvärre var jag inte den som fick stå på prispallen. Icke desto mindre har det visat sig att luftpistolen var ett bra inköp, då samtliga tävlande hade roligt!

Observera att inga barn eller hundar skadades under denna tävling!

Har våren anlänt?

Ja, det känns nästan så, men samtidigt är man medveten om att april brukar ha ett och annat oönskat trick i bakfickan, men det absolut värsta är i alla fall över för denna gång.

Nu ser man allt mer fram emot många härliga dagar med vårvärme och skyttetävlingar – i vilka mitt sikte förhoppningsvis blir betydligt bättre. Om inte annat får man hoppas att övning ger färdighet!

Med allt detta sagt önskar vi på Hundgården er alla en god natt!

Här hittar du oss på Facebook

Skrivet av Henrik Olsson

2025 03 22 || 22:45

Publicerat i Baronen - In Real Life

Lämna en kommentar: