Jag behövde en hamburgertallrik!

1 kommentar

Jag behövde en hamburgertallrik

Jag behövde en hamburgertallrik, och det bästa sättet var att helt enkelt fixa en. Det är visserligen bara torsdag, men det går att unna sig även mitt i veckan.

Det är tveksamt att morgondagens middag kommer att toppa detta…

Men vad gör väl det när det äntligen blivit fredag – veckans mest efterlängtade dag! Några planer för den kvällen finns inte, så jag antar att det blir Netflix och allmänt softande. Vädret kommer tydligen att bjuda en hel del på regn, och då passar det perfekt med lite film!

Lika så denna afton.

Den segdragna huvudvärken håller sig kvar, även om den tycks ha lättat greppet något. Sömnen i natt blev tacksamt nog lite bättre, men den kunde helt klart varit än bättre. I nuläget får man dock vara tacksam för varje minut med sömn man får. Om förändringen fortsätter i samma positiva utveckling kommer jag att sova som ett barn om bara några dagar.

Hundarna uppskattade att vara tillsammans idag!

Det var mer än tydligt, och dem har fått försöka kompensera för den förlorade leken under den senaste veckan. Stella mår verkligen helt fantastiskt, och det är svårt och tro att hon kastrerades för 8 dagar sedan.

En liten plan ändrades dock tidigt i morse: Jag bestämde mig för att låta dem dra nytta av den stora hundgården. Det borde trots allt vara betydligt roligare att springa runt på gräs, snarare än grus…

Tyvärr hade jag ingen möjlighet att regelbundet kolla i övervakningskamerorna, eftersom Tele2 hade driftstörningar i området där jag jobbar. Men jag kände egentligen ingen som helst oro över detta. Frustration möjligtvis, men ingen oro. Jag vet att mina hundar kan sköta sig, och hade något udda inträffat så kan man alltid kolla upp det i efterhand.

Härmed kan man nästan anse att denna dag är över. Klockan är kanske inte så mycket för övriga, men här hemma är den nästan halv läggdags. Klockan ringer lite tidigare i morgon, för jag har planerat en liten längre promenad med hundarna. Förvisso kortare än vår sedvanliga morgonpromenad, men vi skyndar långsamt för Stellas del.

Vi på Hundgården önskar er alla en trevlig kväll!

Skrivet av Henrik Olsson

2026 08 27 || 19:12

Publicerat i Baronen - In Real Life

1 svar to 'Jag behövde en hamburgertallrik!'

Subscribe to comments with RSS

  1. så gott 😀

    Pauline

    2026 08 27 || 19:38

Lämna en kommentar: