Vad är väl bättre…

2 kommentarer

Vad är väl bättre för hundarna än ett fruset märgben en varm sommardag? Förmodligen inte speciellt mycket om man hade kunnat fråga hundarna själv i denna stund.

Inte ens fläkten på kontoret tycks locka dem en dag som denna. För en tvåbent är dock fläkten att föredra framför det mesta, och i närheten av den lär man hålla sig tills det är dags att lägga sig.

Hundarna var i alla fall glada över min hemkomst, vilket knappast förvånade mig. Man rullade av gårdsplanen ca 06:10, och återvände inte förrän 16:04 – till hundarnas stora glädje. Delvis för att jag var tillbaka, men säkert mest för att middagen hägrade kring hörnet.

För egen del var jag nog mer än nöjd över att få återse mina hundar, men min middag bestod av en räkbaguette – så jag var också väldigt ivrig över att få äta.

I kväll blir det en tidig kväll!

Ja, det skulle visa sig att gårdagens eftermiddagslur på sofflocket verkligen ställde till det med sömnen. Trots att man la sig någorlunda tidigt så var det helt omöjligt att somna. Sen när man väl somnat så vaknade man till strax före 02.00.

Tydligen var kroppen nöjd med antalet timmar, men man försökte ändå småslumra fram till klockan ringde 2 timmar senare. Morgonens promenad blev lite längre än vanligt, och vi fick ihop drygt 6 km.

Jag tycks dock ha missbedömt tiden, för plötsligt var klockan 05.40, och jag behövde duscha, fixa mackor, och göra mig i ordning för jobbet.

Men tacksamt nog så hann man till jobbet i någorlunda god tid. Allt tack vare att man faktiskt körde bil. Om sömnen blir tillräcklig i natt så borde jag försöka cykla till jobbet. Det finns trots allt ingen som helst anledning att oroa sig över hundarnas väl och ve dagtid.

Finns det något man ska oroa sig över är det det faktum att min kroppsform har ändrats något de senare veckorna. Det är något man verkligen måste ta tag i…

Vi önskar er en trevlig kväll!

Skrivet av Henrik Olsson

2026 07 11 || 17:52

2 svar to 'Vad är väl bättre…'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ohh så smaskigt =D

    Marie

    2026 07 11 || 21:42

  2. Frusna märgben är uppskattat här också, året om, nu är det mest frusen fisk som gäller ett par gånger/dag.

    Sv; ja jag vet inte hur de tänker, vad menas med ”det är ingen lösning om det blir bättre i framtiden” ?
    Ska jag åka och avliva Harry? Är det så de menar?

    marianne

    2026 07 12 || 16:25

Lämna en kommentar: