Soffan blev faktiskt godkänd…

2 kommentarer

Soffan blev faktiskt godkänd

Soffan blev faktiskt godkänd – av både hundarna och mig. Därmed har en era i stort gått i graven. De gamla sofforna är lastade i släpet. Innan jobbet i morgon åker man och lämnar allt på återvinningscentralen.

Låt oss bara hoppas att denna ersättare kommer att slippa vassa tänder och klor.

Soffan är köpt i en second handbutik, mest för att man inte vill köpa en ny med rådande terrorister i huset… Fåtöljen får vara kvar tills vidare då den inte gått sönder, och samtidigt utökade man med ytterligare en fåtölj. Den ser överlag likadan ut som den i vardagsrummet, men den står nu i ett av sovrummen.

Huruvida jag verkligen behöver två sådana fåtöljer återstår att se, men det viktiga här och nu är den nya soffan. Man riktigt längtar efter att kunna gosa ner sig där med hundarna på kvällarna. Sen återstår det och se om den är lika bekväm att sova i som den gamla… Det blir dock något man kanske får testa på redan i helgen.

Hundgården behöver modifieras…

Ja, men mest för att skona den ynka rest av gräsmatta som återstår. En tillfällig lösning att hålla hundarna på den grusade delen under dagtid vore kanske ingen dålig ide.

Idag har Wilja grävt ett långt ”spår” på gräsmattan. Kanske 4 meter långt, och jag kan ärligt säga att det inte var särskilt uppskattat. Jag får kika närmare på allt detta under helgen, och eventuellt göra några mindre modifieringar för att skydda gräsmattan.

Samtidigt vill jag verkligen att båda ska ha gott om utrymme att leka och busa under dagarna. Ett alternativ är att försöka fylla en del av hålen och efteråt täcka den delen med kompostgaller. Men allt måste ske på ett säkert sätt så att hundarna inte skadar sig under sina ”zoomies”…

Jag känner att jag får återkomma närmare kring detta till helgen. För stunden är man ganska trött, men det är mer än välförtjänt. Arbetsdagen var förvisso lite kortare idag, men det riktigt tunga kom efteråt.

Så, inom kort lär man mest troligt ta sikte på kudden – och somna omgående.

Vi på Hundgården önskar er alla en trevlig kväll.

Skrivet av Henrik Olsson

2026 03 18 || 19:40

2 svar to 'Soffan blev faktiskt godkänd…'

Subscribe to comments with RSS

  1. Många mysiga kuddar att leka med där 😉
    Det går nog utmärkt att somna i den soffan.
    Det är hopplöst med grävande hundar, det finns en här också.

    Nu har jag fått tag på en väska till Harry, så vi håller på att skola in honom.

    Marianne

    2026 03 19 || 11:06

  2. Klokt att köpa second hand ju, kanske med tanke på hundarna:)
    Vet hur soffor och plädar kan se ut efter en vecka på jobbet-med hundarna haha 😉

    Trevlig helg!

    Sv: Jag är nog riktigt seg på att svara jag med , så förstår

    Annie

    2026 03 21 || 10:22

Lämna en kommentar: