John Blund var närvarande

John Blund var närvarande under hela natten, och det är man tacksamför. Igår lyckades man hålla sig vaken till 20.00, och sen så kröp man till kojs.
Jag skulle tippa på att sömnen infann sig några sekunder efter att huvudet landat på kudden. Den podd som spelar i bakgrunden likt en vaggvisa har man inget som helst minne av.
Trots att man varit märkbart piggare idag så har man ändå ”bara” fått ca 10 timmars sömn på två nätter. Det är kanske inte riktigt tillräckligt, men det får väl duga. Möjligtvis kommer man att kunna få en lika bra sömn i natt, och sen är det kanske lugnt.
När klockan ringde i morse så kom man upp ganska snabbt. Som vanligt var Wilja ivrig att bli kopplad för att komma iväg så snabbt som möjligt. För ovanlighetens skull så kände jag att det fanns energi för att gå längre idag; så vi tog den gamla rundan på drygt 6 km.

Det känns om att det var evigheter sen man gick denna rundan på morgonen, men förhoppningsvis så blir det fler tillfällen framöver. Vem vet; kanske redan i morgon om jag vaknar utvilad igen!
På fredag får vi besök!
Japp, på fredag får vi besök av en 11 månader gammal blandrashane som vi är spekulanter på. Eller vi och vi; jag i alla fall. Wilja är fortsatt lyckligt ovetandes om att husse planerar för utökning. Hur allt kommer att gå återstår att se, men känslan hittills är mer än bra. Och då har jag inte ens träffat den lilla krabaten.
Det har onekligen varit mer än många turer kring just detta, men jag tror att både Wilja och jag kommer att bli lugnare av att det finns en hund till i huset. För min del är det vetskapen om att hon inte är ensam hela dagarna. För hennes del är det garanterat möjligheten att kunna busa med en annan (förhoppningsvis) likasinnad hund: Hela dagarna!
Mer info kring detta kommer under helgen!
Vi på Hundgården önskar er alla en trevlig kväll!















En skön morgonrunda är bästa sättet att starta dagen på.
Oj vad spännande med hunden som kommer på besök, hoppas det blir bra och att Wilja godkänner den som kompis.
Önskar er på hundgården en fin kväll!
Marianne
2026 01 20 || 19:41